Większość liczników posiada co najmniej jeden interfejs komunikacyjny. Musimy rozdzielić tutaj interfejs optyczny od interfejsu elektrycznego.
Interfejs optyczny to potocznie zwane w branży “oczko”. Do niego przykłada się “głowicę optyczną”, która utrzymuje się za pomocą magnesu we właściwym miejscu. Dostęp do tego interfejsu nie jest fizycznie blokowany chociaż zdarza się, że już dostęp do danych jest zabezpieczony hasłem.
Aby połączyć się przez optozłącze można użyć:
Głowica optyczna z gniazdem USB-CGłowica optyczna NumeronmReader®Opto (wycofany z produkcji)
Interfejsy elektryczne najczęściej znajdują się w miejscu niedostępnym dla użytkownika bez zdjęcia pokrywy licznika (i zdjęciu plomb ochronnych). Zazwyczaj spotyka się tutaj interfejsy szeregowe: RS232, RS485, CLO, M-Bus. Do takich interfejsów po uzgodnieniu można podłączyć się zwykłym konwerterem lub dedykowanym urządzeniem odczytowym jak urządzenia Numeron serii N20xx lub proBox2.
Podłączenie fizyczne interfejsu do licznika to dopiero początek procesu pozyskania danych. Musimy zmusić licznik do rozmowy. Oczywiście wykonują to programy komputerowe – takie na “duże” systemy operacyjne (Windows), jak również na “mniejsze” (Android). Program odczytowy powinien potrafić porozumieć się z danym typem i modelem licznika. Niestety w kwestii tego jak rozumieć odbierane dane z licznika oraz jakie komendy można mu wysyłać nie ma standaryzacji. Dlatego producenci liczników oferują (często odpłatnie) dedykowane programy do odczytywania danych ze swoich urządzeń. Wadą jest to, że posiadając kilka liczników różnych producentów musimy używać kilku programów (jednym z rozwiązań tego problemu jest aplikacja mReader® potrafiąca skomunikować się większością liczników obecnych na naszym rynku). Po udanym odczycie danych powinniśmy dostać surowy plik z danymi licznika.
To część pliku, który posiada tylko dane rozliczeniowe bez profilu obciążenia. Plik z każdego typu licznika będzie wyglądał inaczej. I tutaj pojawia się problem interpretacji tych danych.
Producenci liczników w swoich programach odczytowych często dają tylko możliwość podglądu odczytanych danych, a eksport w innych formatach nie zawsze jest dostępny.
Nasza wiedza i kilkunastoletnie doświadczenie w odczytach liczników pozwoliło nam stworzyć uniwersalny mechanizm przetwarzania danych. Jest on oparty na naszym flagowym produkcie Energia®4. Potrafi automatycznie rozpoznać przesłane dane, zunifikować i przetworzyć w formę gotowych raportów lub plików eksportowych/migracyjnych do innych systemów (billingowych, raportowych itp.).
W obecnej chwili dla konta Standard dla typowych okresów raportowych (poprzedni pełny miesiąc) przetwarzanie plików w naszym serwisie jest bezpłatne.
Konto Premium które pozwala na elastyczny wybór okresu wykonywania raportów (również dedykowanych ustalanych indywidualnie) wiąże się opłatami abonamentowymi.
Gdyby jednak Państwa potrzeby wykraczały poza ustalony schemat prosimy o kontakt w celu przygotowania dedykowanej oferty.
Jednym z pierwszych etapów przetwarzania przesłanego pliku jest jego anonimizacja. Każdy plik traktowany jest jako odrębny licznik i punkt pomiarowy. Przesłanie dwóch plików z tego samego licznika wygeneruje dwa odrębne niezależne zestawy raportów. Na podstawie tej samej losowej nazwy, generowane są również nazwy folderów w serwisie. Istnieje możliwość samodzielnej zmiany tej nazwy.
Skontaktuj się proszę, jeśli zależy Ci na innej funkcjonalności.
W wersji usługi/konta Standard na podstawie przesłanego pliku z danymi system generuje 3 raporty (za okres “poprzedni pełny miesiąc*“):
Kartę odczytową – zestawienie ilości energii każdego typu plus 10 mocy maksymalnych z profilu oraz jeden maks z rejestru – (przykład) Karta odczytowa,
Bilans mocy godzinnej – tabelaryczny układ mocy godzinowych (sumy dzienne, godzinowe i całościowe) z zaznaczonymi mocami maks i min w każdej godzinie plus moc średnia oraz wykres mocy – (przykład) Bilans mocy godzinnej,
Bilans mocy kwadransowej – tabelaryczny układ mocy kwadransowych z zaznaczonymi mocami maks i min w każdej godzinie oraz wykres mocy – (przykład) Bilans mocy kwadransowej.
* – proszę upewnić się, że przesyłany plik posiada dane z żądanego okresu. Większość liczników umożliwi odczyt danych wstecz również pod koniec bieżącego miesiąca. W programie odczytowym np. takim jak mReader4 proszę ustawić odczytywaną ilość dni na 31 + ilość dni która upłynęła w bieżącym miesiącu. Odczytując licznik 15 marca, aby wykonać raport profilowy za miesiąc luty należy ustawić minimum 46 dni profilu odczytowego w aplikacji.
Dla konta Premium zestaw raportów jest ustalany indywidualnie, a użytkownik ma możliwość wyboru okresu za który zostaną wykonane raporty.
Jednym z oferowanych raportów chętnie wybieranych przez użytkowników wersji Premium jest eksport danych 15-minutowych mocy czynnych i biernych w obydwu kierunkach w postaci pliku CSV.